How Much Does The Isagenix System Cost? How Much Is Isagenix?

The most commonly asked questions I get about Isagenix are about the cost of the systems.

I understand that cost is important when you are considering investing in a weight loss plan.

Previously, I broke down the cost of Isagenix compared to Weight Watchers and Jenny Craig. You can view that post here.

Get On My Private List – Be Notified When Isagenix Has A Special Promotion

How Much Does The 30 Day Cleanse and The 9 Day Cleanse Cost

Here’s a quick snapshot of our 2 main systems and their cost. These are prices for customers in the United States.

30 Day Cleansing and Fat-Burning System:
RETAIL $378.50 WHOLESALE $272.00

Includes:  54 IsaLean Shakes (4 canisters or boxes), 30 Servings Ionix Supreme, 2 Bottles Cleanse for Life, 30 Servings Isagenix Snacks, 30 Servings Natural Accelerator, 30 Servings IsaFlush, Complete Instruction Guide, Sample of Replenish Drink Mix (4 Sticks),  and Shaker Cup

This pack is excellent for people those interested in committing at least 30 days to a healthier lifestyle and would like to follow an easy effective schedule to help burn fat and build lean muscle. This pack includes up to 4 cleanse days in the 30 days.  This pack is great if you plan to have family members try a few shakes, too.

9-Day Deep Cleansing and Fat-Burning System:
RETAIL $207.94  WHOLESALE $148.00

Includes:  14 IsaLean Shakes, 2 Bottles of Cleanse for Life, 30 Servings Natural Accelerator, 30 Servings Isagenix Snacks, and Complete Instruction Guide

This Pak is great for people who want to taste the products, not spend too much, and get a quick cleanse  Extra products can be added to the order at additional costs.

Isagenix IsaLean Shakes
RETAIL $53.27 WHOLESALE $39.95

Here’s How Isagenix Can Save You Money

Think of it as simply reallocating what you spend on groceries and eating out each month.

Instead of $5 here and $20 there, you get your meals ahead of time.

Now you know what you will eat each day without all the meal prep and hassle.

What is the cost of Isagenix?

Easy To Work Into Your Schedule

If you go to work every day take Isagenix for a super easy and filling lunch.

If you must go to lunch or dinner with clients, simply drink your Isagenix shakes for your other 2 meals of the day.

Find what works for your schedule.

Drink 2 shakes a day plus a sensible 400-600 calorie meal.

If you workout or have a strenuous job you may need to add a few additional healthy snacks.

Easily Get Wholesale Prices

You can easily get wholesale prices for all the Isagenix products simply by signing up as a preferred customer.

As a preferred customer, you will get the products up to 25% off and you aren’t obligated to get the products again.

When you get to the Isagenix secure site simply click on “Sign up and Save” to get the wholesale prices.

Get More Details About The 30 Day System and 9 Day System

I’ve listed more details about both of these systems HERE.

I’ve been using and recommending these products for almost 4 years. We save money every month because we don’t eat as much junk.

I’ve also noticed we rarely get sick. Saving on doctor’s visits really adds up, too.

Great Blender For Protein ShakesGreat Blender For Protein ShakesMy Favorite BlenderMy Favorite BlenderMy Favorite Stevia For DrinksMy Favorite Stevia For DrinksI add these to my shakesI add these to my shakesMakes Yummy Chocolate Peanut Butter ShakeMakes Yummy Chocolate Peanut Butter ShakeWhy Diets Are Failing Us!Why Diets Are Failing Us!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *